facebook
Dzwoń na Skype
Kanał RSS
Życzenia Świąteczne


2011-06-24

Tako rzecze Steve Jobs (1)

Tako rzecze Steve Jobs (1)
„Podczas gdy technologia staje się coraz bardziej skomplikowana, istnieje jeszcze większe zapotrzebowanie na to, co stanowi siłę Apple: umiejętność tworzenia wyrafinowanych technologii zrozumiałych dla zwykłych śmiertelników” - stwierdził Steve Jobs, człowiek który zrewolucjonizował rynek komputerów i cyfrowej muzyki.

Biorąc pod uwagę, że niemal każdy produkt sygnowany przez Jobsa staję się sensacją, warto zastanowić się przez chwilę nad tą wypowiedzią. Chociaż produkty Apple są bardzo zaawansowane technologicznie (Mac, iPhone, iPod, iTunes) Jobsa nigdy nie interesowało tworzenie technologii dla niej samej. Technologia ma służyć użytkownikowi i ma być dla niego zrozumiała. Wszystkie produkty oznaczone charakterystycznym nadgryzionym jabłkiem mają być proste w obsłudze i tworzone z punktu widzenia użytkownika.

Prostota i odrzucanie wszystkiego co skomplikowane, to obsesja Jobsa, Jeśli coś okazuje się zbyt trudne w obsłudze należy to uprościć. Być może na tym właśnie polega sekret innowacyjności Apple. Nie na tworzeniu czegoś zupełnie nowego, lecz na przystosowywaniu już istniejących technologii do łatwej obsługi.

Upraszczanie idzie w parze z silnym zorientowaniem na użytkownika. Punktem odniesienia zespołów projektowych są zawsze wrażenia osób, które z narzędzi Apple będą korzystały. Nie chodzi tylko o jakość i niezawodność, ale o zapewnienie „lepszych doznań” w trakcie użytkowania. Jobs wszystkie prototypy ocenia z perspektywy docelowego odbiorcy. Jest mu o tyle łatwiej, że nie jest inżynierem. Owszem od wczesnych lat związany był z zaawansowanymi technologiami, ale potrafi na nie patrzeć oczami laika, lub jak twierdzą niektórzy, zaawansowanego hobbysty.

W kolejnym wpisie pojawi się kilka słów na temat podejścia Jobsa do marketingu.

***
Więcej o filozofii, stylu pracy Jobsa i jego nieprawdopodobnych sukcesach przeczytać można w książce Leandera Kahneya „Być ja Steve Jobs”. Doskonała lektura. Nie tylko na wakacje i nie tylko dla tych którzy mają tendencję do nadmiernego komplikowania.
Inne z kategorii Ciekawostki