facebook
Dzwoń na Skype
Kanał RSS
Życzenia Świąteczne


2012-08-23

Tak szybko odchodzą

Tak szybko odchodzą
Gasną cichutko, niezauważenie i w całkowitym zapomnieniu… a właściwie na skutek zapomnienia i porzucenia przez użytkowników.

Mowa o rodzimych portalach społecznościowych. Przed kilkoma tygodniami swego żywota dokonał bardzo popularny niegdyś, najstarszy polski portal społecznościowy GRONO.net. Eksperci podobne, czarne scenariusze piszą już dla innych. Zarówno BLIP.pl, który tak naprawdę nigdy się nie rozwinął na miarę oczekiwań, jak i niedawny hegemon na polskim rynku czyli Nk.pl systematycznie tracą swoją pozycję.

Lokalne portale przegrywają oczywiście z globalnym Facebookiem, który skutecznie przechwytuje polskich użytkowników. Sytuacja "Naszej klasy" nie jest jeszcze beznadziejna. Mimo rosnącej przewagi Facebooka nadal ma ponad 10 milionów użytkowników. Jak widać paczka zgromadzonych znajomych, stare funkcjonalności wzbogacone w pakiet nowych usług i gier nadal skutecznie przyciągają Polaków.

Co z innymi? Swoją pozycję broni Goldenline. Broni, ale tak naprawdę dopiero od niedawna musi mierzyć się z wyzwaniem rzuconym przez globalny LinkedIn, który niedawno wprowadził polską wersję językową. Czy w tym przypadku lokalny gracz będzie w stanie oprzeć się portalowi o ogólnoświatowym zasięgu? Zobaczymy.

PS. O zmianach na polu portali społecznościowych i sytuacji serwisów lokalnych warto pamiętać planując ich wykorzystanie w działaniach promocyjnych.

Inne z kategorii Trendy