facebook
Dzwoń na Skype
Kanał RSS
Życzenia Świąteczne


2011-09-17

Krytycznie o technologii

Krytycznie o technologii
Jak często zdarza się żeby ekspert od technologi cyfrowych był zaciekłym krytykiem technologii cyfrowych? Niezbyt często. Dlatego warto słuchać tych nielicznych.

Jednym z nich jest Jaron Lanier, twórca pojęcia "rzeczywistość wirtualna" i autor książki "Nie jesteś gadżetem. Manifest", którego tygodnik "Times" umieścił na liście stu najbardziej wpływowych osób na świecie.

Lanier jest jednym pierwszych krytyków portali społecznościowych. Ba, twierdzi, że serwisy takie jak Facebook odbierają użytkownikom człowieczeństwo. Zabieganie o wizerunek w sieci porównuje z komunizmem, gdzie ludzie prowadzili podwójne życie - oficjalne, czyli na pokaz i prawdziwe, czyli to skrywane.

Lanier odrzuca to, co przynosi technologia i to, co się stało z internetem przez ostatnią dekadę: "Zawsze czułem, że najlepsze jest takie podejście do komputerów, gdy najważniejszy jest ten, kto ich używa - to pozwala nam przeżyć ciekawsze, szalone, bardziej heroiczne przygody niż wtedy, gdy liczy się przede wszystkim maszyna, a głównym celem jest informacja" - wyznaje, a więcej jego spostrzeżeń i historię jego barwnego życia można znaleźć w "Gazecie Wyborczej" z 17 września 2011 r.Inne z kategorii Ciekawostki