facebook
Dzwoń na Skype
Kanał RSS
Życzenia Świąteczne


2013-04-05

Internet vs książka

Internet vs książka
To co macie teraz przed oczami to hipertekst. Czy zbyt częsty kontakt z tą formą prezentowania informacji może szkodzić?

Przyswajanie danych zorganizowanych w tej postaci, bez względu na to z jakiego urządzenia korzystacie (ekran komputera, tablet, smartfon) różni się od sposobu przyswajania tekstów drukowanych. Różnice dotyczą nie tylko fizjologii (praca gałki ocznej), ale i procesów poznawczych zachodzących w naszych głowach. - Codzienne obcowanie z komunikatami zorganizowanymi w formie krótkich wypowiedzi hipertekstowych, którym towarzyszą materiały audiowizualne, formatuje umysły ich użytkowników w taki sposób, że coraz trudniej jest im skupić się na lekturze stosunkowo długiego linearnego tekstu - czytamy w nowym raporcie Biblioteki Narodowej, dotyczącym czytelniczych nawyków Polaków.

Co z tego wynika? Czy można internet winić za rosnącą niechęć do książek? Niestety nie jest to takie proste. Nie czytamy także w internecie. Badania pokazują, że rośnie liczba osób, bardzo konsekwentnych pod tym względem, które unikają i książki... i internetu.

grafika: sxc.hu

Inne z kategorii Ciekawostki