facebook
Dzwoń na Skype
Kanał RSS
Życzenia Świąteczne


2012-06-15

Facebook a liczba Dunbara

Facebook a liczba Dunbara
Facebook zadebiutował na giełdzie w najlepszym momencie. Już dzisiaj wielu ekspertów twierdzi, że jego popularność właśnie osiągnęła szczyt.

Przewiduje się, że już wkrótce liczba osób znudzonych lub nawet przytłoczonych Facebookiem zacznie rosnąć. Trudno wyrokować czy tak naprawdę będzie, ale trzeba przyznać, że wiele zmieniło się w naszym życiu pod jego wpływem. Zresztą nie tylko jego, ale i innych serwisów społecznościowych. Zmieniła się także wartość liczby Dunbara. Co to takiego? Jak wyjaśnia profesor Robin Dunbar (stąd nazwa), antropolog z Oksfordu to maksymalna liczba osób, z którymi jesteśmy w stanie wchodzić w stabilne relacje społeczne.

Ta koncepcja narodziła się na początku lat 90-tych, czyli w czasach kiedy nikt nie mógł przewidzieć rozwoju portali społecznościowych i narodzin Facebooka. Wtedy obliczono, że przez całe nasze życie takie relacje możemy mieć ze 156 osobami. Dzisiaj dysponujemy całą masą narzędzi, które pozwalają nawiązać i  utrzymać kontakt z niemal dwukrotnie większą liczbą znajomych. Dlatego często podaje się liczbę 291 osób.

I na koniec dane statystyczne. Przeciętny użytkownik Facebooka ma 120 znajomych. Regularny kontakt poprzez serwis utrzymuje tylko z kilkoma najbliższymi osobami.
Inne z kategorii Ciekawostki