facebook
Dzwoń na Skype
Kanał RSS
Życzenia Świąteczne


2012-07-09

QWERTY

QWERTY
QWERTY - pierwsze sześć liter górnego wiersza klawiatury i nazwa tego charakterystycznego układu, który stał się standardem w większości współczesnych urządzeń.

Jego początki sięgają XIX wieku. Pierwotnie był wykorzystywany w maszynach do pisania. Ojcem klawiatury QWERTY jest amerykański dziennikarz i wynalazca Christopher Latham Sholes. To on w latach osiemdziesiątych XIX stulecia opatentował maszynę do pisania korzystającą z takiego ułożenia klawiszy.

Dlaczego nie zastosowano klawiatury z alfabetyczną kolejnością znaków? Otóż pierwsze maszyny korzystały z tego rozwiązania. Okazało się jednak, że wiele liter występujących obok siebie w alfabecie zbyt często sąsiaduje ze sobą w słowach. W wyniku szybkiego pisania mechanizm skomplikowanych dźwigni z czcionkami zwyczajnie się blokował.

Christopher Latham Sholes zdecydował się więc rozlokować literki tak, by nie sąsiadowały ze sobą te, które najczęściej występują obok siebie w słowach języków naturalnych. Dzięki temu zabiegowi maszyny przestały się tak często zacinać. Przy okazji efektywność pisania zwiększyła się, gdyż można było częściej korzystać z palców obu dłoni. Taki układ ma też oczywiście swoje minusy. Trudniej z niego korzystać osobom mniej obytym z klawiaturą.

PS. QWERTY to podobno także jedno z najczęściej stosowanych haseł zabezpieczających dostęp w internecie:)
Inne z kategorii Ciekawostki