facebook
Dzwoń na Skype
Kanał RSS
Życzenia Świąteczne


2011-05-05

QR Code

QR Code
Informacje o śmierci tradycyjnego kodu kreskowego z pewnością są przedwczesne, ale bez wątpienia znamy już jego następcę. Jest nim dwuwymiarowy QR kod, który skanować można przy pomocy komórki.

QR to skrót od angielskiej frazy Quick Response. Kod ten został wynaleziony w 1994 roku, czyli dość dawno. Przy jego pomocy kodować można opisy i polecenia. Na przykład polecenie odwiedzenia strony internetowej. Wystarczy zeskanować kod przy pomocy telefonu komórkowego, by otworzyć właściwą stronę. Dzięki temu można uniknąć żmudnego wpisywania długich adresów przy pomocy klawiszy.

Możliwość wykorzystania kodów QR ogranicza tylko fantazja i niewielka wiedza użytkowników komórek. Ale uwaga, ich popularność z każdym rokiem rośnie i będzie rosła. Najczęściej wykorzystywane są oczywiście w Japonii - ojczyźnie kodów QR.

O czym powinniśmy pamiętać wykorzystując kody QR w naszych działaniach? Po pierwsze, użytkownik telefonu musi wiedzieć, co to w ogóle jest i do czego służy. Zamieszczając kod na ulotce czy plakacie trzeba informować jak go odczytać i co się za nim kryje. Po drugie, jeśli przy pomocy kodu chcemy przekierować kogoś na stronę internetową powinniśmy wybrać jej mobilną wersję.
Inne z kategorii Trendy