facebook
Dzwoń na Skype
Kanał RSS
Życzenia Świąteczne


2012-03-28

Chińskie iPady na legalu

Chińskie iPady na legalu
Kończy się era chińskich podróbek o dziwacznych nazwach, które znamy z bazarowej rzeczywistości lat 90-tych i serwisów aukcyjnych, oferujących pseudomarkowy sprzęt w rodzaju sciphone (imitacja rozwiązań firmy Apple).

Tego jeszcze nie było. Dzikie chińskie uregulowania prawne otwierają furtkę do łamania patentów i praw autorskich na szeroką, nieznaną dotąd skalę. Teraz, bez większych przeszkód będzie można sprzedawać w Państwie Środka chińskie iPhone’y, iPady, rolexy, mimo że z oryginalną marką urządzenia te mają niewiele wspólnego. Obecnie Apple walczy przed sądem z chińsą firmą Proview, która kilka lat temu sprzedała Amerykanom prawa do używania nazwy iPad na terenie Chin, a po komercyjnym sukcesie urządzenia, cichaczem wycofała się z umowy. Oczywiście piłka pozostaje po stronie Chińczyków.

Co ciekawe, proceder ten kwitnie za nieformalnym przyzwoleniem chińskiego rządu, który całą sytuację traktuje w kategoriach buforu bezpieczeństwa dla gospodarki – lepiej produkować podróbki niż wycofać się z rynku.  

Przy tym kuriozalnym stanie rzeczy, potyczki patentowe Apple’a z Samsungiem wydają się zwykłym drobiazgiem. Ale oprócz problemu utraty części zysków przez producentów oryginalnych urządzeń, jest też i druga, pozytywna strona medalu. Fałszywe towary, chcąc lub nie chcąc, promują oryginały. Ciekawe tylko, jaki będzie ostateczny bilans tych zmagań...

Inne z kategorii Trendy